Störningsinformation:
Eldningsförbud från torsdag 13 augusti kl. 12.
Dölj meddelande
Stäng meddelande
  • Startsida
  • / Nyhetsarkiv
  • / Hur kan näringsliv och yrkeshögskola kompentensförsörja Södertörn i framtiden?

Hur kan näringsliv och yrkeshögskola kompentensförsörja Södertörn i framtiden?

Välkommen på workshop. Genom workshop och paneldebatt belyser vi olika intressenters ansvar för kompetens-utveckling och kompetensförsörjning av eftergymnasial utbildning i Södertörns-regionen. Vi samtalar med näringslivet, utbildnings-anordnare, Myndigheten för yrkes-högskolan samt representanter från kommunerna.

Tid och plats
Datum: 1 februari 2019
Tid: kl. 9.00 – 11.30
kaffe och smörgås kl 8.45
Plats: Science Park, Kvarnbergagatan 12, Södertälje
Info & anmälan: Hur kan näringsliv och yrkeshögskola kompetensförsörja Södertörn i framtiden?länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Nätverka under Företagarlunchen
Välkommen att mingla och nätverka under Företagarlunchen kl 11:30-13:00 i restaurang Snäckviken. Lunchen riktar sig främst till dig som är företagare, men även du som är intresserad av näringslivsfrågor. Lunchen är kostnadsfri men anmälan krävs.

Mer information finns i det bifogade dokumentet.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 22 januari 2019