Störningsinformation:
Eldningsförbud från torsdag 13 augusti kl. 12.
Dölj meddelande
Stäng meddelande

Satsning för att få fler behöriga lärare till fritidshem

Två barn och en lärare som pysslar

För att möta upp behovet av fler behöriga lärare satsar Botkyrka på en arbetsintegrerad grundlärarutbildning.

Den 1 juli 2019 infördes krav på lärarlegitimation och behörighet för att få undervisa och ansvara för undervisning i fritidshemmen. För att möta upp behovet av fler behöriga lärare satsar Botkyrka på en arbetsintegrerad grundlärarutbildning.

En arbetsintegrerad utbildning innebär att den som blir antagen studerar och arbetar parallellt. Programmet omfattar åtta terminer och när den studerande är klar med utbildningen har den en lärarlegitimation och är behörig att undervisa i bild eller musik upp till årskurs 6.

Den nya grundlärarutbildningen mot fritidshem på Södertörns högskola har tillkommit i samarbete med Huddinge, Nykvarn, Salem och Södertälje och startar hösten 2020.

Det här är en viktig och angelägen satsning där vi gör något konkret för att få fler behöriga lärare. Att utbildningen kommer att genomföras på Södertörns högskola borgar för kvalitet, säger Anette Älmdalen tf utbildningsdirektör i Botkyrka kommun.

Läs mer om utbildningens upplägg och innehåll på Södertörns högskolas webbplats:
www.sh.se/fritidshem-arbetsintegreradlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Skriv ut
Senast uppdaterad: 10 oktober 2019