Störningsinformation:
Fortsatt hög vattenförbrukning
Dölj meddelande
Stäng meddelande

Luftpumpar räddar fiskar i Segersjön

Bilden föreställer Segersjön. Det ligger slangar på strandkanten där man installerar luftpumpar.

Botkyrka kommun installerar två luftpumpar i Segersjön för att förhindra fiskdöd. Pumparna syresätter vattnet och förhindrar isbildning och minskar på så sätt risken för att fiskarna i sjön ska kvävas av syrebrist under vintern.

Pumparna sitter under vattnet och blåser in luft som rör om vattnet vilket gör att isen blir svagare på sjön. Man bör alltså inte gå ut på isen i närheten av pumparna. Det kommer att sitta skyltar vid strandkanten som märker ut platserna och varnar för svag is. Kommunen planerar också att minska föroreningsbelastningen på sjön genom att utföra en reningsanläggning för dagvattnet som kommer från området kring Kyrkvärdsvägen.

Det här är ett av de sätt som Botkyrka kommun arbetar för att värna djurlivet och vattenkvaliteten i Botkyrka.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 9 december 2019